top of page

Kalıcı Bir Başarı İçin İyi Düzenlenmiş Profesyonel Mutfaklar


İşletmenizin asıl kahramanları olan mutfak çalışanlarınızın performansı çalışma koşulları, molalar, maaş ve yemek miktarlarının yanında çalışma ortamlarından da doğrudan etkilenir. Daha rahat ve birbirlerini engellemeden çalışabilecekleri bir ortam daha fazla iş birliği içinde ve daha verimli olmalarını sağlar. Profesyonel mutfağınızda kullandığınız kaliteli mutfak ekipmanları ise işlerini kolaylaştırarak zevkle çalışmalarına olanak sağlayacak yardımcılardır. İyi bir akış içerisinde tasarlanmış kaliteli, ergonomik ve sağlıklı mutfak ekipmanları servislerin hızlanmasını sağlarken mutfak kazalarının da önüne geçer. Böyle bir ortamda daha verimli çalışan şef ve ekibi, oluşabilecek fazla maliyetlerin önüne geçerken lezzetli, güzel ve hızlı servisle müşteri memnuniyetinin de artmasını sağlar.

Endüstriyel mutfak ekipmanlarının mutfak çalışanları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla Gana’da 2017 yılında Hagan, Kwofie ve Baissie tarafından “Mutfak Düzeninin Çalışanların Verimliliğine Etkisinin Değerlendirilmesi” isimli bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada yaş, cinsiyet, pozisyon fark etmeksizin ankete tabi tutulan 90 mutfak çalışanının bir kısmı endüstriyel mutfak ekipmanlarının ve profesyonel tasarımın çalışmalarına bir etkisi olmadığını düşünse de büyük bir çoğunluğu iş performanslarını ve sağlıklarını oldukça etkilediğini, ekip içinde mükemmel bir uyum yarattığını ve rahat çalışacak düzenli bir alan sağladığını ifade etti. Ankete katılan çalışanlar kötü tasarlanmış çalışma alanlarının solunum sıkıntıları, stres, migren ve bedensel ağrılara neden olduğunu söyledi. Çalışma sonucunda mutfak düzeni ve profesyonel ekipmanların çalışanların performanslarını ve psikolojilerini, doğru orantılı olarak işletmeyi de olumlu etkilediği bulgusuna ulaşılmış oldu. Aynı zamanda iyi tasarlanmış bir işletme mutfağının, rahat bir hareket alanı ve kolay kullanım sağladığı için mutfak işçilerinin tüm gün yıpranmadan çalışarak ertesi güne yenilenmiş ve hevesli bir şekilde gelmelerini sağladığını ortaya koydu.

Ülkemizde de iyi düzenlenmiş bir işletme mutfağının çalışanların performanslarını olumlu etkilediğini destekleyen birçok önemli isim vardır. Aşçılık serüvenine İstanbul’da çırak olarak başladıktan sonra Fransa’da iyi okullarda eğitim görmüş şimdiyse iyi aşçılar yetiştirmek üzere İzzet Baysal Üniversitesi’nde eğitmenlik yapan değerli isim Cemal Türkan, çalışma ortamının aşçıların performansını ve sağlığını doğrudan etkilediğini savunmakta. Cemal Türkan’a göre ideal bir mutfak tasarımı söz konusu olmamakla beraber rastgele yapılan basit bir düzenleme de ileriki süreçlerde çalışanlar ve işletme için sayısız olumsuzluk doğurur. Yıllarını aşçılığa ve eğitmenliğe adamış Türkan, tüm yeniliklere ayak uyduracak, şef ve ekibinin rahatlıkla ve uyum içerisinde çalışacağı bir profesyonel mutfak oluşturmak için mimar, işletme sahibi, müteahhit ve mutfakta çalışacak olan şefin ortak bir çalışma yürütmesi gerektiğini ifade ediyor.

Tüm işletmelere aynı tasarım ve standart ürünleri önerenlerin aksine çalışanlarınızın rahat ve uyum içerisinde çalışabileceği, tamamen kaliteli ve onaylı ekipmanlarla dizayn edilmiş profesyonel bir mutfak için web sitemizdeki iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Başarılı ve kalıcı bir işletme için çalışanlarınızın verimli olabileceği mutfaklar, profesyonel ellerden çıkmalı!

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page